DLR Sınavı Deneyimi THY Türk Hava Yolları

Sabah saat 7:00’da DLR sınavı için kalktım. Eğer uyku düzeninizi bir kere alt üst etmişseniz bir daha düzeltemiyorsunuz. Gitmeden evvel doldurmam gereken formda 4 soru kalmıştı. El yazısıyla boş bir A4 kağıdına içimden geçenleri döktüm. Bitirdiğimde saat 8:00’i geçiyordu. Gideceğim yer trafiksiz bir günde en fazla 15 dakika sürüyordu. Yanımda ceviz, kuru üzüm, fındık ve bademden oluşan köşedeki dükkandan alınmış kuruyemiş vardı. Zihin açar, tokluk verirmiş. Derken yola çıktım.

Saat 9:00. Yolda çevirme yapan polis sebebiyle geç kalma telaşı dört bir yanımı sardı. Tavsiyem, arabayla gitmeyin. Yol kenarında bir yere park ettim. Kapıları kilitledim. Elimde sabah doldurduğum kağıtlar koşturarak binaya girdim. Saat 9:08, belirtilen saatten iki dakika önce varabildim. Bekledik ve iki kat yukarı çıktık, diğerlerine göre oldukça büyük büyük olan bir kapının önünde durduk. Asma tavanlı, beyaz boyalı, penceresiz ve sadece çalışan klimanın ince gürültüsünün olduğu bir oda hayal edin. Derin iç çekseniz; farkedilir. Herkesin DLR sınavı endişeyle beklediği, soran gözlerle baktığı bir oda.

 

Sınava Girmeye Nasıl Karar Verdim?

DLR sınavı nı anlatmaya başlamadan önce bu sürecin içine nasıl dahil olduğumu anlatayım. Sınav salonuna yine geri döneceğiz. Şubat ortasında Letonya’nın başkenti Riga’ya giden uçağı kaçırdım. Ertesi güne kaydırdım. Bastıran kar sebebiyle acaba uçuşum iptal olur mu diye havayollarının duyurularını kontrol ettiğimde bir ilan gözüme ilişti. Yetiştirilmek üzere ikinci pilot adayları arıyorlardı. Başvuru formunu referans dökümanlarla(dil belgesi, cv, vb.) göndermem on dakikamı almadı.

Yaklaşık bir ay sonra, Mart başında, belge teslimi ve boy kilo ölçümü için davet edildim. Burada Dil belgesinin aslı, askerlik durum belgesinin aslını ve diplomanın noter onaylı suretini(okulun verdiği aslı gibidir; uygun değil) istediler. Yanında da fotoğraf falan. Götürünce hemşire yardımıyla boyumuzun ölçüsünü aldık. Ardından bir sayfalık kağıda yazılmış biçimde bir sonraki adım olan 1. DLR sınavı hakkında özet bir bilgi aldık.

DLR Sınavı Neyi İçeriyor?

Alman Havacılık ve Uzay dairesi(DLR) pilot adaylarının değerlendirilmesi için bir sistem geliştirmiş. Önce 1. DLR sınavı adı verilen bilgi ve beceri yeteneklerinizin ölçüldüğü bir sınavdan geçiyorsunuz. Ardından iki psikolog ve bir pilot ile 2. DLR sınavı adı verilen bir mülakattan gerçiyorsunuz. Sonrasında iki adım kalıyor. Birincisi CRM(Crew Resources Management) adında başka bir mülakat ve havacılık onaylı hastaneden sağlık raporunuz. Edindiğim bir bilgiye göre* bu sınavlarda başarılı olan adayların %92’si gerçekten pilot oluyormuş.

 1. DLR sınavı çeşitli modüllerden oluşuyor; bunlar bilgi modülleri ve yetenek modülleri diye ikiye ayrılıyor. Bilgi modülleri:
 • İngilizce
 • Matematik
 • Fizik

Yetenek modülleri:

 • Küp Çevirme: Bir yüzü boyalı küp hayal edilir ve sağ-sol-ön-arka komutları verilerek hareket ettirilir. Kübün son durumu soruluyor.
 • Uzaysal Algı: Önemli olan yön(sağ-sol) belirtilir ve ilk çizilen doğrunun sonundan yeni bir doğru çizilir. En sonunda önemli olan yöne kaç dönüş yaptığı sayılır.
 • Rakam Dizisi Hatırlama: Mekanik bir ses rastgele rakam dizisi okur, nerede duracağı bilinmez. Durunca hatırladığınız kadarını tersten yazarsınız
 • Algısal Hız: Birbirinin aynısı dokuz kadran bulunuyor. Tek farkları kimisi siyah, kimisi beyaz, kimisi yuvarlak kimisi kareli. Kadranlardaki her bir ibre farklı bir rakamı gösteriyor ve ekranda sadece üç saniye kalıyor. Kritik olarak belirtilen kadranlardan dördünü hatırlamanız gerekiyor
 • Görsel Hafıza: Şekillerin yanındaki rakamları ilişkilendirip hatırlamanız gerekiyor, süre sonuna dek şekiller size yeniden soruluyor
 • Konsantrasyon: Bir üçgen düşünün, içinde dört farklı nokta olabilir, dört farklı renkte olabilir ve dört farklı yönde olabilir. Bir de kurallar dizisi düşünün her bir kuralla yeniden odaklanmalı ve işinizin gereğini uygulamalısınız.
 • MIC: El-göz koordinasyonunun kulakla birleştiği; eğlenceli bir test. Yüksekliği, hızı, yönü gösteren üç kadran var. Joystick ile göstergelerdeki yeşil noktaları takip ediyorsunuz. Kolay oldu değil mi?
  O zaman bir de numara sayan ses koyalım, üç tek sayıda kırmızı, üç çift sayıda yeşil butona basarsınız.

Evrak tesliminin ardından geçen bir – bir buçuk ay sonra DLR sınavı tarihimi aldım. 20 Nisan tarihinde sınava girecektim. E-postayı alınca heyecan sardı dört bir yanımı.

DLR Sınavı Tecrübesi

Yazının başındaki hikaye 20 Nisan gününe ait. Sabah başladığımız modüller ancak akşam saat 17:00 gibi bitti. Size çılgınlar gibi çalışma tavsiyesi veremem. Herkesin kendi öğrenme stili farklı. Çalışma stratejisi olarak pek fazla zorlamanıza gerek yok; elinizdeki kaynaklar fazlasıyla yeterli. Sadece şuna dikkat edin: joystick sahibi olmadan MIC modülünü geçemezsiniz. Pratik mükemmeliyeti inşa eder derler. Eğer siz de DLR sınavı na çalışıyorsanız elinizdeki modüllerle olabildiğince pratik yapın. Elinizde çalışacak hiç bir şeyiniz yoksa bana bir e-posta gönderin çözüm bulalım.

Sınav günü baş ağrısıyla salondan ayrıldım. Yanımdaki kuruyemişler bitmişti. Bir kaç haftaya DLR sınavı sonucumu öğrendiğim. İki modülden kalmışım. Farklı ve bambaşka bir deneyimdi. Kısacası: az daha pilot oluyordum.

Dlr SınavıBu yazıyı beğendiyseniz paylaşarak teşekkür edebilirsiniz.

Görselin adresi

*Doğrulanmadı

One comment

 1. Erkut Prk · May 24

  Merhabalar,

  Öncelikle gayet sade ve açıklayıcı yazmışsınız. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben de yeni dönem için sınava başvurdum ve şimdiden internetten edinebildiğim kaynaklardan çalışmaya başladım. Rica etsem sizdeki kaynakları veya linkleri bana mail atabilir misiniz?

  Teşekkürler
  erkutperek@gmail.com