Bir Toastmasters Kulübü Nasıl Kurulur?

Okuyacağınız bu yazı Kocaeli’nde bir Türkçe Toastmasters’ı nasıl kurduğumuzun hikayesini anlatmaktadır. Bütün deneyimi anlattığım için yazıyı üç bölüme(belki dört de olabilir) ayırdım. Ancak öncesinde bilmeyenler için bir kere Toastmasters’ın ne olduğunu hemen açıklayalım:

Toastmasters, bir topluluk önünde konuşma ve liderlik kulübüdür. Kâr amacı gütmeden insanların sahneye çıkarak, toplantılarda rol alarak kısacası yaşayarak öğrenmelerini sağlayan 90+ yıllık bir kurumudur.

27_ClubMeetings


Halen daha Bilecik Üniversitesinde öğrenciyken bir Çarşamba sabahı çıkıp; akşamında geri dönmeli şekilde İstanbul Toastmasters kulübünü 7 Kasım 2012’de ziyaret etmiştim. O gün Matt Krause’nin yaptığı konuşmayı ve benim soru sorarkenki çömezliğimi halen daha hatırlarım.

Aradan zaman geçti ve ben öğrenciliğimin ardından İstanbul’a geri taşındım.
Sonra bu sefer İstanbul Türkçe Toastmasters‘ın kurulmakta olduğunu öğrendim ve ilk defa 14 Ocak 2013 günü yapılan bir toplantısına güç bela yetiştim.

Bir virüs gibi topluluk önünde konuşmaktan etkilenmeye başladım çünkü:

  • Hikaye anlatmayı seviyor
  • Hikaye dinlemeye bayılıyordum.

Her ikisine imkan verebildiği için Toastmasters benim için biçilmiş bir kaftandı. Ardından işleri biraz daha rayına soktuktan sonra 1 Kasım 2013’te İstanbul Toastmasters’a üye oldum.

Çarşamba günleri gerçekleşen bu toplantılara katılırken konuşma verebilmek için kendimi yeterince motive edemiyordum. Hikaye anlatmayı seviyor ancak bunu bir topluluğa karşı yapmaktan tedirgin oluyordum. Halen daha bir şey değişmedi zaten sadece bununla nasıl yaşayacağımı öğrenmiş durumdayım. Keyfini çıkarıyorum.

İstanbul Toastmasters’tan çıktığım bir Çarşamba gecesi elimdeki Toastmasters International’ın kitapçıklarıyla Kocaeli’ne doğru derneğimizin projesi için yola düştüm. Kocaeli’nde arkadaşlarımın öğrenci evinde oturuyoruz. İlgi üzerime döndüğünde beklenen soru geldi:

Nedir bu Toastmasters, napıyorsunuz?

Anlattım.

Beni dinleyen iki kişi vardı.
Açıklamayı bitirdiğimde, bunu burada da kurmalıyız üzerine anlaşmamız çok sürmedi. Zaten sivil toplum kültürünün içinden geliyorduk.
Hiç bir plan yapmadık. Bizi yola çıkaran motivasyon, “neden olmasın ki?” oldu.
Bir hafta içinde telefonlarla görüştükten sonra 16 Eylül 2014 tarihinde kulübün ilk toplantısını yapmaya karar verdik. Mevlana der ki:

track-828649_1280

Yolda daha fazla çalışmaya başladık. İlk hedefimiz üç ay içerisinde kulübü kuracak topluluğu oluşturmak ve 2015 yılbaşından önce kulübü kurmaktı.

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kulübün ilk toplantısından önce altyapı çalışmalarına başladık. Kendimizi gelecekte aramıza katılacak olan misafirlerin yerine koyduk. Nasıl bir şeye sahip olmalı ki ben bir topluluğa katılmalıyım dedik. Öncelikle bu topluluğun bir logosu, internet sayfası, facebook sayfası olmalı dedik. Sonrası kendi kendine geldi.

Logo

Heyecanla logo tasarımında başladık. Hevesimiz Görsel kılavuzu okuyunca kursağımızda kaldı. Çünkü logoda değişiklik yapılmaması gerektiği belirtilmiş.

Kuracağınız kulüp için Toastmasters Logosunu Değiştirmeyin.

Kuracağınız kulüp için Toastmasters Logosunu Değiştirmeyin.

Bizim de yaptığımız şey afiş tasarımlarında logonun altına “Kocaeli Türkçe Toastmasters” yazmak oldu. Bunu yazarken de kullanmamız gereken Gotham yazı tipiydi. İnternetten kolaylıkla bulabileceğiniz bu fontu sizler için indirebileceğiniz halde de vereyim, buyursunlar.

Toplantı Ajandası Formatı

Ardından toplantı ajandasını tasarlamaya başladık.
İnternetten diğer kulüplerin kullandığı ajandalara göz attık. En güzel ajanda tasarımının hem kulüp yönetimini hemde gündemi gösteren hoş bir tasarım olacağını düşünerek şuradan Agenda klasörünün içinden indirebileceğiniz ajandayı bir yerlerden arakladık. Güzel de oldu hani.

Oy Pusulaları

Toastmasters toplantısını en çekici yapan kısım bence tüm dinleyicilerden küçük kağıtlar dolusu geri bildirim alabiliyor olmanız. Bu başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz bir kültür. Sonuçta sahnedeki konuşmanızda neleri iyi yaptığınız, neleri geliştirmeniz gerektiğini onlarca kişi size özel olarak yazıp gönderiyor.

Ayrıca diğer konuşmacılardan sıyrıldığınız bir de halk oylaması var. En iyi konuşmacı, doğaçlamacı ve değerlendiriciyi seçtiğiniz. Bunun tasarımı için dümdüz bir A4 kağıdını ikiye böldük. Buna yine şuradaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz

En İyiler İçin Sertifika

Geleneksel Toastmasters toplantısı üç bölümden oluşur. Bunlar hazırlıklı konuşma, doğaçlama ve değerlendirme bölümüdür. Her bölümde sahne alan kişiler ortaya koydukları performansa göre dinleyiciler tarafından değerlendirilir. Oylama sonucu her üç bölümde en iyi olan birer kişi gecenin “En İyi Konuşmacı”, “En İyi Doğaçlama Konuşmacı” ve “En İyi Değerlendirici” sertifikalarını alır.

Bunun anlamı şu, sertifika da tasarlamamız gerekiyordu. İlk başlarda Power Point’te düz arka plan üzerine logo ve metin ekleyerek kullanarak tasarladığımız sertifikalarla yola çıktık. Ardından aramıza misafir olarak katılan birisi bizim için anlamı büyük olan yeni sertifikalarımızı tasarladı. Bunlara yine bağlantımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Örnek bir Toastmasters sertifikası

Örnek bir Toastmasters sertifikası

Ne yazık ki elimizde bu sertifikaların PDF formatından başka bir biçimi bulunmuyor.

İnternet Sitesi

Her ne kadar sosyal medya güçlü bir mecra olsa bile; yine de internet sitesinin varlığı kadar güven vermiyor. Bu sebepten dolayı derneğimizin sunucu bilgisayarında Toastmasters için bir alt alanadı açıp toastmasters.tokageder.org altından açık kaynak kodlu WordPress bir siteye yine ücretsiz ve açık kaynaklı bir tema uygulayarak siteyi yayına aldık.

Eğer internet programcılığından azıcık anlayan ve WordPress’e bulaşmış bir arkadaşınız varsa Github’dan bizim tüm dosyalarımızı indirebilirsiniz. Link için buyursunlar.

İnternet sitesinin bugünkü hali

İnternet sitesinin bugünkü hali

 

Günün sonuna geldiğimizde artık ilk toplantımızı gerçekleştirmek için tüm temel gereksinimlere sahiptik.
Bir kaç hafta öncesinden ilk toplantının duyurusunu yayına aldık. Bir kulüp olduğumuzu belirten logomuz hazırdı ve ilk kez katılanlara burada nelerin döndüğünü açıklayacak ajandamız vardı. Geriye sadece “burada neler oluyor?” diye soracak insanları bulmak kalmıştı.Tanıdığımız herkese haber verdik.

Yazının bu bölümünü daha da fazla uzatmamak adına burada kesiyor ve ikinci bölümü beklemenizi diliyorum. Bir sonraki bölümde topluluk oluşturma, toplantı mekanına karar vermek, yönetim kurulunun önemi ve geriye kalan diğer şeyler hakkında konuyu toparlayacağım.

 

0 comments