İcadına Aşık Olmak

Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir. [Vikipedi]

1911 yılının Şubat soğuğunda, Eyfel kulesinin tepesine çıkan Gaston Hervieu, pilotlar için geliştirdiği bir paraşütü denemek ister. 300 metrelik kuleden insanlar küçücük gözükmektedir. Derin bir nefes aldıktan sonra aşağı bırakır. Kendisi atlamaz, yerine bir kuklayı aşağıya atmıştır.

Bırakır bırakmaz kuklanın paraşütü açılır ve aşağıdaki fotoğraf Danimarkalı bir dergide yayınlanır.

FirstParachute

Aradan bir yıl geçer.

1912’de ortaya çıkan Avusturyalı uçan terzi lakaplı Franz Reichelt‘e göre bu kabul edilemez bir düzmecedir. Dönemin insanlarını kandırmaktır.

Belki de Fransız Havacılık Kulübünün 25 kilodan hafif, pilotlar için kullanılabilecek 10 bin Fransız frangı para ödülü, Reichelt beyefendimizi cezbetmiştir.

Kararlıdır.
1 yıl sonra, 4 Şubat 1912’de Eyfel kulesinden paraşüt denemesi için izin alır.

Polis, yalnızca kukla atması şartıyla izin verir çünkü emniyetin bu tarz bir gösteri için can kaybına tahammülü yoktur.

Arabayla Eyfel kulesinin önüne iki arkadaşı getirir. Geldiği sırada zaten paraşütü giymiştir. Gazetecilere en fiyakalısından sırtında geliştirdiği harikulade paraşütü ile pozlar verir.

Kuleye çıkmadan önce hem arkadaşları hem de geçen yıl deme yapmış olan Gaston Hervieu ile hararetli bir tartışmaya girerler. Ancak Reichelt ikna olmaz. Sıfır derecenin altındaki soğuğa rağmen.
Çıkar.
Atlar.

Günümüzdeki 75 metreden yüksek bir yerden atlayan birisine en az 65 metrekare genişliğinde bir paraşüt gerekmektedir. Franz Reichelt’in tasarladığı ise 30 metrekaredir.

Franz Reichelt, sadece tartışmada inatçılık etmemiş. Kendisini de gerçeğe karşı kör etmiş.

Yaptığı bir denemede saman yığınının üzerine atlayarak kurtulmuş; bir başkasında ise bacağını kırmış. Yine de icadının yetersiz olduğunu düşünüp, yeniden tasarlamak yerine; atladığı yüksekliğin paraşütü açacak kadar fazla olmadığını savunmuş ve gözünü Eyfel’e dikmiş.

İcadına aşık olmak böyle bir şey olsa gerek.

640px-2012._Марка_России_1619m

Talihsiz Franz Reichelt, bu denemeyi yaptığı sıralarda Gleb Kotelnikov isimli Rus mucit, aracın arka koltuğundan açılmalı bir kuyruk paraşütü tasarlamış yıllar sonra bunu gökyüzünden bırakmalı paraşüt haline getirmiş.

Eleştirilere karşı inat etmenin dozunu iyi ayarlamayı unutmayın


Yazıyı yazmam için temel motivasyon, Kevin Ashton’un kitabından gelmiştir.

0 comments