Elon Gibi Ol!

Evren hareketi alkışlar.

21 Mart 2014 gecesi, tecrübesini dinlediğim bir ikişinin özeti bu üç kelime oluvermişti.
Düşünmek ve planlamak pasif eylemlerdir, gerçek eylem ise harekete geçmektir.

japanese-proverb

Eylemsiz, vizyon hayaldir. Vizyonsuz, eylem ise kabustur – Japon Atasözü

Güney Afrika’da doğan Elon Musk’ın hikayesini 2015 yılının Temmuz ayında Audible aracılığı ile dinledim. Dinlediğim kitap geçen aylarda Buzdağı yayınlarından Elon Musk Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde adıyla Türkçe dilinde yayınlandı, imkanınız varsa okumanızı tavsiye ederim.

Bir ünlü kişi olarak ortalıkta dolaşan Elon Musk hakkında yanlış bilinen doğruları açıklıyor.

Elon Musk gerçek bir göçmen değildi. Zaten Amerikalı olan ve o dönem Cape Town’da bulunan sivil havacılığa meraklı bir ailenin çocuğu olarak Güney Afrika’da doğdu. Ailenin havacılık merakı dönemin çılgınlık sınırında çünkü 1954 yılında tek motorlu uçakla Güney Afrika’dan Avustralya’ya(30.000 Mil) gidip gelmişler.

Ebeveynleri sayesinde kolay bir çocukluk geçirmeyen Musk, ilgi alanlarına denk arkadaş bulmakta zorlanınca kendisini kitaplara vermiş ve daha ilkokul 4. sınıfta hem okul hem de şehir kütüphanesindeki tüm kitapları bitirmiş. Ardından Britannica ansiklopedisine sarılmış çünkü salt merak bunu gerektirir.

Yaşı 18’e geldiğinde sırt çantasını alıp Kanada’daki amcasının yanına yola çıkmış ancak vardığında amcasının çoktan başka kıtaya yola çıktığını öğrenip kendi başının çaresine bakmış ve çıkar yol bulmuş.

Bulduğu bir işte, hafta başında 30 kişi başlamalarına rağmen; haftanın sonunda Elon ve iki kişi devam etmiş. Yaşıtlarına ağır gelmesi sebebiyle bırakılan işleri yürütenlerden biri yine Elon olmuş.

new-piktochart_550_3bcc97a773a660cee47bee6b904bb7e5cdfd7440

Yap yada Öl; Vazgeçme

Oldukça yaratıcı bulduğum anektodlardan birisi de Elon’un üniversite yıllarına ait.
Ev arkadaşı Rasih ile birlikte kampüsün uzağında kiraladıkları 10 odalı bir evi haftaiçi ders çalışmak için kullanırken, her haftasonu kirayı çıkartmak için pencerelerini siyah çöp poşetleriyle kaplayıp; hoparlörleri son ses açıp, tepesine disko topu yerleştirerek 500 kişiye hizmet veren gece kulübüne çeviriyorlarmış.
Girişin ücretli yaptıkları ve içeride içecek satmaları sebebiyle iyi para toplamışlar.

Okudukça aslında, girişimciliğin imkanlar el vermediği sürece ortaya çıkan bir yaklaşım tarzı olduğunu daha fazla anlıyorsunuz. Yaşlanmayan bu genç adamın hikayesini okumanızı tavsiye ediyorum. Kitapta buna benzer yüzlerce örnek bulunuyor. İnsanı daha fazla katma değerli çıktı üretmeye motive ediyor.

Fotoğrafın Kaynağı

Fotoğrafın Kaynağı

0 comments