Hedefleriniz Sizi Bir Yere Ulaştırır Mı?

Zaman geçtikçe valiz hazırlama konusunda bir uzman oldum.

dsc_0658

Şampuan ve duş jeli taşımaktansa, geçmişte kaldığım bir otelden çarptığım şişeleri doldurmak, yükümü hafifletiyor

Neyi, nereye, nasıl sıkıştıracağımı ve ne kadarına ihtiyacım olduğunu artık çok iyi biliyorum. Ancak bunu öğreninceye kadar sırtımda ve valizimde pek fazla gereksiz eşya taşıdım. Daha azına ihtiyacım olduğunu farketmek için de taşımam gerekiyordu.

Geçen hafta, Sivil Yaşam Derneği olarak düzenlediğimiz IV. Ulusal Gençlik Zirvesi için Konya’ya doğru yola çıkarken öğrendiğim tüm seyehat hinliklerini(travel hack) kullanarak valizimi hazırladım. Zirve, Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi‘nin ortaklığında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gençlik temasıyla Ramada Plaza Konya’da gerçekleştirildi ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden 200 kadar genci misafir etti.

Peki Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Nedir? Yenir Midir?

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, bir yıldan biraz süre evvel (25 Eylül 2015) kabul Birleşmiş Milletler’deki 193 ülkenin kabul ettiği hedeflerdir. Aslına bakılırsa, 8 maddeyi içeren Binyıl Kalkınma Hedefleri‘nin bir devamı niteliğinde ilerliyor ancak bu sefer 8 değil 17 hedefe ulaşılmasını amaç ediniyor. 2030 yılına dek, bu hedefleri bitirip, kimseyi arkada bırakmadan yeni ufuklara gidebilmeye çalışıyor.

screen-shot-2016-10-28-at-17-04-07

17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Sıralı Tam Listesi

SİYAMDER çatısı altında gerçekleştirilen bu Ulusal Gençlik Zirvesi‘ne her biri ayrı Birleşmiş Milletler organizasyonu olan toplamda beş kurum katıldı:

  • Uluslararası Çalışma Örgütü
  • Dünya Sağlık Örgütü
  • Uluslararası Göç Örgütü
  • Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve
  • Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı.
img_0367

Karşınızda: Faik Uyanık!

Katılımcılar arasında, Yeni Ufuklar podcasti sebebiyle benim sıklıkla takip ettiğim Faik Uyanık‘ın da bulunması son derece keyifliydi. Sivil toplum camiasındaki herkesin mutlaka bir şekilde dinlediğini tahmin ediyorum. Zira bu podcast 2011 yılından bu yana Faik Uyanık tarafından sürdürülüyor.

Her ne kadar 15 dakikadan kısa sürüyor gibi gözükse de; podcast dolu dolu içeriğiyle zihin kaşındıran ve oldukça öğretici ve doyurucu bir içeriğe sahip. Ben üniversitedeki öğrencilik yıllarımda ara ara dinlerdim.

Zirveye işim sebebiyle Cuma günü katılamadım ve önemli konuşmacıları kaçırdığıma üzülüyorum. Yine de iyi tarafından bakıyorum çünkü Atila Uras gibi bir beyefendi ile tanışmamı sağlayan da katılım gösterdiğim bu iki gün oldu.

Atila Uras, dinleyicilerin arasından böyle görünüyormuş dediler

Atila Uras, dinleyicilerin arasından böyle görünüyormuş dediler

Türk Dil Kurumu’na göre ‘hedef’ kelimesinin 2. anlamı: Yapılması tasarlanan iş, amaç.
Eğer gerçekleştireceğimiz şey gezegenin radikal olarak daha iyi bir gelecek sunan bir yer olmasıysa bunu yaşam hedefimiz haline getirmeli ve minik zaferlere imkan verecek kadar küçük parçalara bölmeliyiz.

Binyıl Kalkınma hedefleri bu minik hedeflerin birinci fazıydı ve Dünya, Binyıl Kalkınma Hedefleri’nden pek çok şey öğrendi.

  • Eğitimsizliği adet olarak neredeyse %50 oranında azaltabileceğini gördü.
  • Ülkelerin %90’ının parlementolarında artık kadın temsiliyetini arttırabileceğini anladı.
  • Beş yaş altındaki ölüm oranı milyonda 12,7 iken 6’ya indirmenin mümkün olabildiğini ispatladı.

Bunun gibi sonuçları şuradan İnglizce olarak okuyabilirsiniz.

Hedeflere sahip olmanın önemine kişisel olarak inanmış birisiyim.
Bu sebeple ilkini 2008’de olmak üzere iki defa kendi ulaşmak istediğim hedefler için 5 yıllık kalkınma planı hazırlamıştım. Üniversiteden mezun olduğum 2013 yılında bunu revize ettim. Maraton koşacağım ben diye haykırmamın sebebi, aslında bu listedeki maddenin üzerini karalamaktır.Çünkü

“Planlar hiçbir şeydir, planlama ise her şeydir”
-Dwight Eisenhower

Radikal olarak daha iyi bir geleceğe dönüşüm bir günde olmayacak. Ama elbet bir gün olacak.

Dolayısıyla 2030 yılına dek insanlık olarak ulaşılması gereken hedefler için hepimize bir iş düşüyor. Bu değişimi Anadolu’ya yaymanın ilk adımınlarından biri de Konya gibi bir şehrinden başlatmak gerekliydi. Çünkü ülkede yaşanan her şeye rağmen fikir üretmeye, çalışmaya  topyekûn devam etmek zorundayız.

Ekonomik sıkıntılar ortaya çıktığında, insanlar ortak hedefler için buluşamadıkça çıkar çatışması ortaya çıkıyor. Tabii ki, bu yazıyı kutup ayıları da ölmesin gibi konuya bağlamayacağım. Ancak dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu ki:
insan beyni her zaman olumsuz haberlere dikkat çekmek üzere tasarlanmıştır. Bu tasarım, bizim olumlu şeyleri görmemizi engelliyor. Oysa çözüm her zaman mümkün. Daha yaşanılabilir bir gelecek her zaman mümkün. Yalnızca yolda ilk adımı atmanın hiç bir zaman geç olmadığını unutmamak ve karamsar olmamak gerekiyor. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve hayaliniz için adım atın.

ve hayallerinizi gerçekleştirmenizde yanınızda olacak insanları daha yakınınıza çekin.
İşte o zaman hedefleriniz sizi bir yere küçük küçük ulaştırır.
Sonra bir bakarsınız ki, her şey radikal olarak çok daha güzel olmuş.

Tüm katılımcıların hepsine kocaman teşekkürler!

Tüm katılımcıların hepsine kocaman teşekkürler!

0 comments